bg
Your SEO optimized title
Kuşadası Kent | Kuşadası İş Rehberi | Tanıtım ve Reklam Hizmetleri
Görülecek Yerler
Görülecek Yerler Kuşadası
 
Meryem Ana Evi
 
Hristiyan dünyasında Meryem Ana’nın göğe yükseldiği yer olarak kabul edilen bu nokta yakın zamanda Papa tarafından resmi bir Hac merkezi ilan edilmiş. Yerli yabancı bir çok turistin uğrak yeri olmaya devam ediyor.
 
Eve Kuşadası’ndan direkt araç yok. Hususi araçla rahatça gidebilirsiniz ya da Kuşadası’ndan Selçuk dolmuşlarını kullanabilir, oradan da taksi ile 9 kilometre yol katederek bu tarihi ve dini mekana ulaşabilirsiniz. Meryem Ana Evi dini bir mekan olduğundan ziyaret etmek isteyenlere uygun kıyafetlerle gitmelerini öneririz. Eğer imkanınız yoksa oradaki rahipler size seve seve temin ediyorlar.
 
Efes Harabeleri
 
Hellen kültürünün bölgedeki varlığını en güzel ve canlı şekilde sunuyor Efes Harabeleri. Artemis Tapınağı, tiyatro, kütüphane, yamaç evleri ve çeşitli mermer sütunlardan oluşan harabeler ortaya çıkarılan eserlerin sadece yüzde 15’ini oluşturuyor. Buna rağmen yılda ortalama 2 milyon turistin görmek için geldiği uğrak yerlerden biri konumunda. Efes Harabeleri aradan geçen zamana rağmen o kadar sağlam kalmış ki sanki bundan sonra da uzun süre kalacağa benziyor.
 
Efes Harabeleri’ni gezmeden önce sizi sıcaktan koruyacak şapka, gözlük ve rahat ettirecek kıyafetler giymenizi ve yeterli miktarda sıvı almanızı öneririz. Daha bilgilendirici ve etkili bir gezi olması açısından orada çalışan tur rehberlerinden olabildiğince yararlanmakta fayda var.
 
Kuşadası Selçuk arası çalışan dolmuşlarla Efes Harabeleri’ne yakın anayolda inebilir, buradan da faytonlarla girişe ulaşabilirsiniz. Mesafe, Kuşadası’ndan 18 kilometre, Selçuk’dan 3 kilometred.
 
Milet Harabeleri
 
Milet, o zamanki adıyla Miletos antik kenti Cilalı Taş ve Hitit ve Roma dönemlerini görerek günümüze kadar gelebilmiş. Kent, bugün Büyük Menderes olarak bildiğimiz nehrin taşıdığı alüvyonlu topraklar yüzünden birçok kez sular altında kalmış. Buna rağmen antik tiyatro ve Faustina Hamamları diğer yapılara göre gayet iyi durumda ve siz tarih meraklılarının ziyaretini beklemekte.
 
Kuşadası Milli Parkı
 
Kuşadası ve Söke ilçelerinin arasında bulunan Kuşadası Milli Parkı sahip olduğu toprak yapısı ve bitki örtüsü sayesinde nesli yok olmanın eşiğindeki birçok kuş ve hayvan türüne ev sahipliği yapmakta. Bulunduğu Dilek Yarımadası’nın jeolojik yapısının sağladığı bataklıklar ve sulak alanlar bugün koruma altına alınmış bir çok kuş türünün burada üremesine olanak sağlıyor.
 
Kuşadası Milli Parkı’na geldiğinizde dışarıda görmeye alıştığınız betonarme yapılar ve günlük hayatın gürültüsünden uzak kalacaksınız.
 
Parkta bir yandan yürüyüş yaparken bir yandan da bol bol fotoğraf çekebileceğiniz parkurlar, dinlenme alanları ve yüzebileceğiniz koylar mevcut. Bisiklete binebilir, kuş gözlemciliği yapabilir ya da fotoğraf, motor ve at safarilerine çıkabilirsiniz. Buradaki canlılar koruma altında olduğundan doğal hayatlarına etki edecek davranışlarda bulunmamanız konusunda görevliler tarafından nazikçe uyarılabilirsiniz.
 
Kuşadası’na gelip de sadece antik tarihi görecek değilsiniz elbette. Mili Park’ı gezerek canlı bir tarihe de tanıklık etmiş olacaksınız. İhtiyacınız olan en önemli şey, bataryası dolu bir fotoğraf makinası ve kamera. Gerisini doğaya ve parkurlara bırakın onlar sizi dinlendirecek ve meraklarınızı giderecek.
 
Bu cennete karayoluyla Kuşadası’ndan 28 kilometre, Söke’den 34 kilometre yol katederek ulaşabilirsiniz.